Öland Roots

Lördag

<< Onsdag  - << Torsdag - << Fredag

På scen: 

11:00-12:00 Skogsdungen Kajsa Karp & the uplifts

14:00-15:00 Dansbanan Stina Velocette

16:00-17:00 Storscenen Mo Kalamity & the wizards 

18:00-19:00 Dansbanan Hollie Cook 

20:00-21:30 Storscenen Ikaya, Marcia Griffiths & Roots Harmonics band

23:00-00:00 Dansbanan Ayla & band

01:00-02:00 Storscenen Ce'Cile & Roots Harmonics band

02:00-05:00 Stranden Roots Daugthers

Att göra:

09.00 Möt TROTS kvinnojour på festivalen - kan alltid nås, oavsett vem du är, på jourtelefonen - 0725-23 23 77

09.00 Miljöstationen - Disco vid sorteringsbordet - Vi sorterar allt skräp! Lös in din städdeposition, sortera skräp, ta vara på saker och donera efterlämnade fynd

09.00 Vattenpost: Framtidsjorden- vad gör du med ditt vatten? - Workshop i hur du kan bli mer vattensmart.

10.00-20.00 Barnhörnan öppnar:  Jonglera, skapa musik, testa hinderbanan eller kör ett käpphäst race och mycket annat

10.00 Dansbanan Yoga med Natha Yoga Center- Yoga för hjärtats harmoni

10.00 Rotvältan Capoeira Regionals med Espantalho - grupo Malungos - Kämpa, försvara, spela eller agera med Capoeira på tallskogens golv

11.00-17.00 Urskogen Möt Capellagården - Lär dig om alternativ till gödsel, titta in i galleriet eller brodera på vår vägg

11.00-15.00 Urskogen Kalmar Konstmuseum- Bli inspirerade av natur och konst och skapa med oss

12.00 Urskogen Macrame Workshop - Skapa din egen ampel med Capellagårdens trädgårdslinje

12.00 Rotvältan Jordens vänner  - Kreativ paus - konst för klimatet

12.00 Ogräs Bar Kalasquiz med Pelle P från GBG -  Ett allmänbildningsquiz som tar avstamp på Öland för att sedan spåra åt alla möjliga håll.

12.00 Haga Park Skate Session - Visa dina skills eller prova din balans på skateboard med Öwc och Aktiv 0480 på Haga Parks miniramp

12.00 Skogsdungen Writers Corner och Live graffiti - Utveckla ditt skissande med Highlights och bli inspirerad av live graffiti

14.00 Urskogen Kortdokumentärer - Dokumentärlinjen på Ölands folkhögskola ger glimtar av spännande historier

14.00 Skogsdungen Miljöskolan del 3 av 3 ”havet” - Lustfylld föreläsning av Ölands folkhögskola

15.00 (NYTT!!) Skogsdungen Västafrikansk dans med Mamma Dunder 

15.30 Vattenpost Framtidsjorden- vad gör du med ditt vatten? - Workshop i hur du kan bli mer vattensmart

16.00 Chilltältet Workshop med Natha Yoga Center- "Ayurveda och kraften av växter". Tillsammans går vi till en lugnare plats. 

17.30 Rotvältan Capoeira Angola med Pezão - angoleiros do mar- Kämpa, försvara, spela eller agera med Capoeira på tallskogens golv

19.00 Chilltältet Sunset Yoga med Selina - Kundaliniyoga i solnedgång, till ljudet från kluckande vatten. Tillsammans går vi till en lugnare plats