≡ MENY
Spelschemat

I sommar skapar vi magi tillsammans

Det finns två olika program: ett för scenerna och ett program fullt av aktiviteter, workshops och kulturinslag. Totalt kommer Öland Roots 2018 innehålla mer än 100 programpunkter fördelat på onsdagen, torsdagen, fredagen, lördagen och söndagen. Spelschemat till våra scener och det kulturella programmet ser du nedan!


Onsdag


18.00 - Campingen till Sveriges mysigaste festival öppnar

18.00 - Miljöstationen - Festivalens miljöstation öppnar
Sortera dina sopor och hjälp oss hålla campingen ren.

18.00 Urskogen - Naturparkour med Friluftsfrämjandet
Var med och bygg upp vår naturparkourbana med Friluftsfrämjandet.

18.00 – 22.00 - Skogsdungen - Christiania Dub Club, Köpenhamn

22.00 – 23.00 – Skogsdungen - Queen Omega

23.00 – 01.00 - Skogsdungen - Christiania Dub Club, Köpenhamn

 

 

Torsdag


Spelschemat

13:00 – 14:00 – ROTVÄLTAN - OYA RRRIOTSAMBA

14:30 – 15:30 – SKOGSDUNGEN - SAGA ISEBRING

16:00 – 17:00 – DANSBANAN - ALVARET MED VÄNNER

17:30 - 18:30 – STORSCENEN - ESKALATOR

19:00 – 20:00 – DANSBANAN - MARX GALLO

20:15 – 21:45 – STORSCENEN - SYSTER SOL´S GALANT FEST

22:00 – 23:00 – DANSBANAN - ANTONIO D & WHA GWAAN BAND

00:00 – 01:30 – STORSCENEN - STEEL PULSE

01:00 – 05:00 – STRANDEN - KLUBB LIVING, MALMÖ


Kulturella programmet

10.00 - Urskogen - Naturparkour med Friluftsfrämjandet
Prova dig fram, utmana din kreativitet och hitta nya vägar i skogen

10.00 - Rotvältan - Macrame workshop
Lär dig konsten att knyta vackra kompisarmband.

10.00 Festivalområdet - Gatuslang - Podcast
Pontus Gustavsson ränner runt på området, tar pulsen på festivalens artister och publik i pod-format

10.00- 15.00 Urskogen - Workshop med Capellagården
Bygg ett insektshotell, en fröbomb eller prova på att dreja.

11.00 Skogsdungen - Yin Yoga
Låt kroppen vakna till ett härligt yogapass för både kropp och sinne.

11.00-18.00 Urskogen - Festivalens freeshop & bytesbutik öppnar
Lämna in en grej och få med dig en annan, öppet alla dagar från 11 till 18.

12.00-13.00 Skogsdungen - Dancehall - feminin stil för alla!
Känn rytmen och lär dig dancehallens feminina stil med Julie Chikane Quidel från Bowdown Crew.

12.00 Rotvältan - Capoeira
Prova på den brasilianska kampsporten fylld med musik, akrobatik och dans.

12.00- 16.00 Urskogen - Möt Ölands Folkhögskola
Med utgångspunkt i FNs globala mål skapar vi en dialog om vår gemensamma framtid på planeten.

13.00 Miljöstationen - Remake workshop
Förvandla skräp till något schysst och användbart.

13.00 Urskogen - Frigörande måler
Tillsammans med konstnären Zion utforskar vi det fria måleriets skapande utan krav och prestation.

14.00 – Scenområdet öppnar med sambatåg

14.00 -18.00 Barnhörnan - Pyssel i barnhörnan
Skapa din egen Öland Roots-flagga, skriv en dikt, stå på händer, ansiktsmålning och massa fri lek.

16.00 Skogsdungen- Workshop med Jordens Vänner
Kom och lär dig om hållbar mat och diskutera hur vi styr om mot en hållbar framtid.

16.00 Urskogen - Naturparkour med Friluftsfrämjandet
Prova dig fram, utmana din kreativitet och hitta nya vägar i skogen.

17.00 Skogsdungen - Yang Yoga
Stärk kroppen med kraftfulla positioner och hitta din inre styrka. Vi möts upp vid Skogsdungen innan vi går till en lugnare plats.

18:30 Skogsdungen - Dancehall klass
Känn rytmen och lär dig dansa dancehall med Younes Majri från The Movement Sweden.

22.00 Festivalområdet - Nightosphere Popup Circus
Låt dig hänföras utav manipulation av ljus och gravitation tonsatt av tvärfeta toner, expect us anywhere.  

 

Fredag


Spelschemat


11:00 – 12:00 – SKOGSDUNGEN - HÄRVARO FT. ALIEDER

13:30 – 14:30 – DANSBANAN - MAXIDA MÄRAK

14:30 – 15:30 –SKOGSDUNGEN - BICYCLE BEAT

15:30 - 17:00 - STORSCENEN - PARTIET MED VÄNNER

17:30 – 18:30 – DANSBANAN  - JUNIOR NATURAL & THE MILITANTS

18:45 – 19:45 – SKOGSDUNGEN - CHILLY & LEAFY & DIEGOJAH

20:00 - 21:30 – STORSCENEN - TANYA STEPHENS & ROYAL ROOTS BAND

 22:00 - 23:00 - DANSBANAN - SALLYSWAG

00:00 – 01:30 – STORSCENEN - HELT OFF FT. TIMBUKTU

01:00 – 05:00 – STRANDEN - NUH LINGA, STOCKHOLM


Kulturella programmet

8.00 Dansbanan: Kundalini yoga med Selina
En härlig morgonyoga på dansbanegolvet innan alla andra vaknat.

9.30 Skogsdungen: YinYoga med Åse
Låt kroppen vakna till ett härligt yogapass för både kropp och sinne.

10.00 Skogsdungen: Örtvandring med Roots and Culture
Lär dig vilka örter som finns i naturen och hur de kan användas.

10.00 Dansbanan: Lek på dansbanan

10.00 Urskogen: Frigörande Måleri
Tillsammans med konstnären Zion utforskar vi det fria måleriets skapande utan krav och prestation.

10.00 Rotvältan: Macrame workshop
Lär dig konsten att knyta vackra kompisarmband.

10.00 -13.00 Barnhörnan: Pyssel i barnhörnan
Skapa din egen Öland Roots-flagga, skriv en dikt, stå på händer, få en ansiktsmålning och masas fri lek.

10.00- 15.00 Urskogen: Workshop med Capellagården
Bygg ett insektshotell, en fröbomb eller prova på att dreja.

11.00 Rotvältan: Capoeira
Prova på den brasilianska kampsporten fylld med musik, akrobatik och dans.

12.00 Urskogen: Naturparkour med Friluftsfrämjandet
Prova dig fram, utmana din kreativitet och hitta nya vägar i skogen

12.00- 16.00 Urskogen: Möt Ölands Folkhögskola
Med utgångspunkt i FNs globala mål skapar vi en dialog om vår gemensamma framtid på planeten.

12.15 Skogsdungen: ”The Art of Breathing” med Roots and Culture
Med rätt hållning och andningsteknik kan du lättare prestera maximalt på alla nivåer i livet. Vi möts upp vid Skogsdungen och går till en lugnare plats.

12.30 Skogsdungen: Workshop med Jordens Vänner
Kom och lär dig om hållbar mat och diskutera hur vi styr om mot en hållbar framtid.

13.00-15 Haga Park: Skate Session
Visa dina skills eller prova på skateboard med Ölands Winfsurfing Club och Aktiv 0480 på Haga Parks miniramp.

13.00 Miljöstationen: Remake workshop
Förvandla skräp till något schysst och användbart.

13.30 Rotvältan: Trumworkshop med OYA Rrriotsamba
Testa på slagverk och svängiga rytmer i grupp.

14.00 Skogsdungen: Kom Hör Skriv om Öland
Lyssna på poesi från Öland och skapa egen med hjälpa av Marigt Friberg sällskapet.

14.00-16.00 Barnhörnan: Pyssel i barnhörnan
Skapa din egen Öland Roots-flagga, skriv en dikt, stå på händer, få en ansiktsmålning och massa fri lek.

15.00:Haga Park: Vindsurfing
Prova på att vindsurfa med Surfers Center Öland på surfstranden i Haga Park.

15:00 Rotvältan: Konstrunda
Se årets konstverk på Öland Roots, Start vid Rotvältan.

16.00 Urskogen: Naturparkour med Friluftsfrämjandet
Prova dig fram, utmana din kreativitet och hitta nya vägar i skogen.

16.00 Skogsdungen: Writers Corner med Highligts
Skissverkstad & livegraff med graffitti konstnärer.

18.30 Skogsdungen: Sunset yoga session med Åse
Ett flowigt yogapass med utgångspunkt i yin och yang. Tillsamman går vi till en lugnare plats och njuter av den ljumna kvällen.

20:00 Skogsdungen: Dancehall klass
Känn rytmen och lär dig dansa dancehall med Younes Majri från The Movement Sweden.

22.00 Festivalområdet: Nightosphere Popup Circus
Låt dig hänföras utav manipulation av ljus och gravitation tonsatt av tvärfeta toner, expect us anywhere.

 

Lördag

Spelschemat

13:30 - 14:30 – DANSBANAN - MARKANDEYA

15:00 - 16:00 - STORSCENEN - ESSA CHAM & ROYAL SOUND BAND

16:30 - 17:30 – DANSBANAN - HANS MAJESTÄT

17:45 – 18:45 –SKOGSDUNGEN - LALIBELLE

19:00 – 20:30 – STORSCENEN - SVENSKA AKADEMIEN

21:00 – 22:30 – DANSBANAN - AYLA | O-HUND & DJ EKA SCRATCH

00:00 – 01:30 – STORSCENEN - GENTLEMAN & THE EVOLUTION

01:00 – 05:00 – STRANDEN - CLUB STUDIO ONE, GÖTEBORG


Kulturella programmet

08.00 Dansbanan: YinYoga med Åse
En härlig morgonyoga på dansbanegolvet innan alla andra vaknat.

9.00 - Miljöstationen - Städdepositionen öppnar

10.00 Skogsdungen: Yoga and Sound med Markus Berg

10.00 Urskogen: Frigörande Måleri
Tillsammans med konstnären Zion utforskar vi det fria måleriets skapande utan krav och prestation.

10.00 Dansbanan: Lek på dansbanan

10.00-13.00 Barnhörnan: Pyssel i barnhörnan
Skapa din egen Öland roots flagga, skriv en dikt, stå på händer, få en ansiktsmålning och massa fri lek.

10.00- 15.00 Urskogen: Workshop med Capellagården
Bygg ett insektshotell, en fröbomb eller prova på att dreja.

11.00 Skogsdungen: Örtvandring med Roots and Culture
Lär dig vilka örter som finns i naturen och hur de kan användas.

12.00 Urskogen: Naturparkour med Friluftsfrämjandet
Prova dig fram, utmana din kreativitet och hitta nya vägar i skogen.

12.00- 16.00 Urskogen: Möt Ölands Folhögskola
Med utgångspunkt i FNs globala mål skapar vi en dialog om vår gemensamma framtid på planeten.

12.00 Rotvältan: Capoeira
Prova på den brasilianska kampsporten fylld med musik, akrobatik och dans.

12.00 Skogsdungen: Stick Café
Lär dig sticka med de lokala proffsen från grannbyarna.

12.15 Skogsdungen: The Art of Breathing med Roots and Culture
Med rätt hållning och andningsteknik kan du prestera maximalt på alla nivåer i livet. Vi möts upp i Skogsdungen och går till en lugnare plats.

13.00 Miljöstationen: Remake workshop
Förvandla skräp till något schysst och användbart.

13.30 Skogsdungen: Writers Corner med Highligts
Skissverkstad & livegraff med graffitti konstnärer.

14.00-16.00 Barnhörnan: Pyssel i barnhörnan
Skapa din egen Öland Roots-flagga, skriv en dikt, stå på händer, måla själv eller få en ansiktsmålning och massa fri lek.

14.00 Rotvältan: Macrame workshop
Lär dig konsten att knyta vackra kompisarmband.

15.00- 17 Haga Park: Vindsurfing
Prova på att vindsurfa med Surfers Center Öland borta på surfstranden i Haga Park.

15.00 Skogsdungen: Workshop med Jordens Vänner
Kom och lär dig om hållbar mat och diskutera hur vi styr om mot en

16.00 Skogsdungen: Dancehall klass
Känn rytmen och lär dig dansa dancehall med Younes Majri från The Movement Sweden

16:30 Rotvältan: Konstrunda
Se årets konstverk på Öland Roots, start vid Rotvältan.

16.00 Urskogen: Naturparkour med Friluftsfrämjandet
Prova dig fram, utmana din kreativitet och hitta nya vägar i skogen.

17.00 Skogsdungen: Sunset Yoga Session med Selina -
Kundaliniyoga i solen, till ljudet från kluckande vatten. Tillsammans promenerar vi iväg till ett lugnt ställe.

23:00 Stranden: Eldshow i vattnet med Filur & vänner

 

Söndag


7.00 - Miljöstationen - Städdepositionen öppnar

09.00 Skogsdungen: Yoga and Sound med Markus Berg

13.00 Campingen stänger